Co ptaki jedzą?

Robiąca przysłowiowe kółka kukułka to, kojarząca się najprawdopodobniej wszystkim z nas, zapowiedź wiosny. Kukułka zwyczajna to wędrowny ptak średnich rozmiarów, który z dumą reprezentuje rodzinę kukułkowatych. Zasięg zamieszkiwania kukułki zwyczajnej jest dosyć szeroki. Upodobała ona sobie strefę umiarkowaną oraz pokrytą lasami część Euroazji i Afryki. Występuje również na terenach Azji i w Europie, w której skrupulatnie pomija tylko Islandię.

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jaka jest intensywność występowania tego ptaka na obszarze naszego kraju, bowiem w niektórych rejonach jest on bardziej, a w innych mniej, liczny. Zwykle spotkać go można na niżowym obszarze Polski. Lubi on także przeróżne krajobrazy- począwszy od lasów oraz zadrzewień, przechodząc przez tereny rolnicze, kończąc na okolicy trzcinowisk znajdujących się przy wodnych zbiornikach.

Pokarm dla ptaków

Sylwetka kukułki zwyczajnej jest dosyć smukła. Jej ogon jest długi i klinowaty. Ubarwienie samca i samicy łatwo pozwala na rozróżnienie płci osobników. Samiec ma jasnoszarą powierzchnię ciała, głowę, szyję i pierś, natomiast ogon jest dużo ciemniejszy, z białymi plamami , a także typową pręgą końcową. Spód ciała pokrywa z kolei poprzeczne prążkowanie w kolorze biało-szarym.

Samice mają natomiast charakterystyczny rdzawy nalot na szyi. Czasami można spotkać też samicę, które mają na całej powierzchni ciała ciemne, poprzeczne prążki. Nasada dzioba oraz nogi u obydwu płci są w jednakowej, żółtej barwie. W tym samym kolorze są również tęczówki kukułki zwyczajnej. Kukułka zwyczajna, jako jeden z członków rodziny kukułkowatych, jest przykładem występującego u ptaków zygodactyles, czyli specyficznego ukształtowania nóg. Dwa palce skierowane są do przodu, zaś dwa kolejne w przeciwnym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *