Czy ptaki są drapieżnikami?

Zimorodek to niezwykle uroczy ptak, który z dumą reprezentuje rodzinę zimorodkowatych. Jest to rybożerny ptak o niewielkich rozmiarach. Środkowa Europa, północna Afryka oraz południowa Azja, to typowe regiony występowania tych ptaków. Regularne wędrówki nie są bez wątpliwości zakodowane w naturze zimorodka. Niektóre osobniki podejmują decyzję o zimowaniu nad zamarzającymi zbiornikami wodnymi, inne zaś lecą do południowej części lęgowego areału.

Biototypem zimorodka są czyste, śródlądowe wody, które niezwykle często mają dosyć strome brzegi ze zwisającymi korzeniami i gałęziami. Służą one zimorodkom jako świetny punkt obserwacyjny. Krępa sylwetka oraz krótki ogon to dwie typowe cechy, które opisują budowę ciała tego ptaka. Zimorodek zwyczajny nie wykazuje też wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samiec i samica nie są mimo to w 100% takie same.

Drapieżnik

Dorosła samica zimorodka zwyczajnego posiada czerwonawą żuchwę, która u samca, tak samo zresztą jak cały dziób, jest czarny. Zimorodek ma niebieskawo-zielony głowę i grzbiet, którego środek przechodzi w przepiękny kolor błękitny. W tym samym kolorze są także sterówki tego osobnika. Sama sylwetka zimorodka jest dość nieproporcjonalna. Długość tułowia jest tej samej długości co długości samej głowy i dzioba.

W większości przypadków zimorodek ma maksymalnie siedemnastu centymetrów długości, a waga jego ciała nie przekracza 56 gram. Samotny tryb życia kończy się dla tych osobników z rozpoczęciem lutego, ponieważ to właśnie w tym momencie zaczyna się ich okres godowy. W świecie zimorodków to samica ma adorować swojego partnera, który, dzięki charakterystycznemu kiwaniu ciała, prezentuje swoje wszystkie wdzięki osobnikom przeciwnej płci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *